Turniej Nalewek 2016

                                 WYNIKI

W tym roku po raz kolejny Pałac Lasotów organizuje Turniej Nalewek. Będzie on okazją do poznania historii dawnych trunków oraz przepisów na pierwsze własne nalewki. Za to Ci, którzy sami już robią własne produkty, poza wzięcięm udziału w Turnieju, będą mogli zgłębić swoją wiedzę nalewkarską na wykładach przewodniczącego Komisji Turnieju Dariusza Brusa, wielokrotnego zdobywcy tytułu Nalewarz Roku na najbardziej prestiżowych turniejach w Polsce.

W zeszłym roku Turniej, choć organizowany po raz pierwszy, zgromadził prawie 40 nalewek z całej Polski, a rywalazacja o miano Najlepszej Nalewki okazała się być bardzo zacięta. Same nalewki były na bardzo wysokim poziomie i liczymy, że również w tym roku nie zabraknie odważnych, chcących zmierzyć się z innymi o miano Najlepszego Nalewkarza Roku 2016 w Pałacu Lasotów.

O prawidłowość wyboru zadba bezstronna Komisja Turnieju w składzie m.in.:

Dariusz Brus - przewodniczący jury, nalewkarz pasjonat z klikunastoletnim doświadczeniem, laureat wielu najbardziej prestiżowych nagród w konkursach i turniejach nalewkowych polskich oraz europejskich,

Jan Babczyszyn - jeden z twórców Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku w Poznaniu oraz konkursu Polska Nalewka Roku, animator imprez kulinarnych i artystycznych. Autorytet i smakosz nalewek, wielokrotny przewodniczący najbardziej liczących się turniejów nalewkowych w Polsce, 

Czesław Maszczyk - pasjonat nalewek, jego "Smocza Krew" zdobyła m.in. I miejsce w konkursie na Najlepszą Nalewkę Galicji 2014, ubiegłoroczny laureat Turnieju Nalewek w Pałacu Lasotów.

 

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w tegorocznej edycji Turnieju proszone są o zapoznanie się z Regulaminem oraz wypełnienie i podpisanie Karty Zgłoszeniowej do Turnieju.

 

Karta zgłoszeniowa i Regulamin Turnieju Nalewek 2016
Pobierz Kartę i Regulamin

 

 

W tym roku w Turnieju wzieło udział ponad 40 nalewek.

Poziom konkursu był bardzo wysoki, dlatego nie było łatwo wybrać finałowe nalewki.

W pierwszym etapie Jury konkursu oceniało nalewki biorąc pod uwagę m.in.: klarowność, kolor, zapach i przede wszystkim smak.

Ostatecznie do kolejnego etapu przeszło 11 nalewek. Komisja Turnieju oceniała je przyznając punkty od 11 pkt. - gdy zdaniem danego Członka Komisji nalewka zasługiwała na I miejsce w Turnieju, do 1 pkt. w sytuacji gdy w mniemaniu danego Członka Komisji nalewka zasługiwała na ostatnie miejsce w finałowej 11-tce. W ten sposób utworzyła się ostateczna kolejnosć. Nalewki z najwyższą liczbą punktów zajmowały najwyższe miejsca.

Ostatecznie Kapituła Turnieju ogłosiła następujące wyniki:

I miejsce - MARIUSZ FIK - za nalewkę "Mirabelkę" (zdobyła 30 pkt.)

 

II miejsce - MARIUSZ FIK - za nalewkę "Pigwówka na imbirze" (zdobyła 27 pkt.) 

 

III miejsce - WOJCIECH SUCHANEK - za nalewkę "Wiśnia górska" (zdobyła 24 pkt.) 

 

Ponadto Komisja uchonorowała wyróżnieniem następujących uczestników fianału:

 

MARIUSZA FIKA - za nalewkę "Z zaścianka" (zdobyła 24 pkt.)

 

MARIUSZA FIKA - za nalewkę "Smorodinę" (zdobyła 18 pkt.)

 

WOJCIECHA SUCHANKA - za nalewkę "Czarny bez z nutą sosnową" (zdobyła 18 pkt.)                

 

Dodatkowo wyróżnienie specjalne od Polskiej Akademii Smaku, od Pana Jana Babczyszyna, 

otrzymał Pan ADAM DZIUBKA, za nalewkę "Mahonia". 

 

Ponadto :

miejsce 7 zajęły ex aequo (wszystkie zdobyły po 12pkt.) : 

                          "Cytrynówka" Pawła Kowalewskiego ,

                          "Jabłkowa" Grzegorza Szulca ,

                          "Cytrynowiec Chiński" Wojciecha Cebulskiego 

miejsce 10 zajął "Kwiat Czarnego Bzu" Mariusza Fika